Paintball vs. Airsoft Farkları Nelerdir?

By | 20 Ağustos 2018

Airsoft ve paintball benzer oyunlar olarak görünse de, her iki oyun arasında birçok fark vardır. Bu farklar oyun kurallarından stratejilerine, silahların nasıl kullanıldığından kullanış biçimlerine, oyun maliyetlerinden fiyatlarına kadar pek çok dinamikte görülmektedir. İki aktivite arasında kaldınız ve hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız; buyrun aradaki farklara birlikte bakalım.

Airsoft vs. Paintball

Airsoft gerçeğe yakın silahlar ile oynanan bir çatışma, savaş simülasyon oyunudur. Paintball ise oyuncuların birbirleri ile mücadele ettiği, paintball silahı ile rakiplerini saf dışı bırakmaya çalıştıkları takım oyunudur. Dolayısıyla airsoft, paintball’a göre çok daha dinamik, daha aksiyon dolu ve sert bir oyundur.

Silahlar ve ekipmanlar

Her iki oyunda silahlar en önemli ekipman parçasıdır ancak modelleri ve ihtiyaç duyulan aksesuar çeşitleri farklılıklar göstermektedir.

Airsoft oyununda sarj edilebilir AEG silahlar (auto electric gun), CO2 ile çalışan silahlar, gaz geri tepmeli silahlar ve kurmalı silahlar olmak üzere dört farklı model bulunmaktadır. Paintball’da ise silahlar pompalı (pomp gun), yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere üç modelden oluşur.

Airsoft’ta yaygın olarak plastik boncuk mermi kullanılırken, paintball’da boya kapsülleri kullanılmaktadır. Airsoft silahlarında gerçek silahlardaki gibi şarjör bulunmaktadır ve merminiz tükendiğinde yapmanız gereken tek şey şarjörü değiştirmektir. Paintball’da ise boya kapsüllerini depolayacağınız hazneler yer alır. Eğer boyanız oyun esnasında tükenirse; yeni kapsülü hazneye doldurmak vakit kaybetmenize neden olabilir.

Savaş ve çatışma simülasyon oyunu olan airsoftta oyuncular askeri kamuflaj kıyafetleri, askeri kask ve eldivenler, yelek ve miğferler giyinerek gerekli silah ve mühimmatları da yanlarında rahatlıkla taşıyabilmektedirler. Paintball’da ise açık renkli üniformalar üzerine giyilen naylon kıyafetler yeterlidir ve yanınızda mutlaka olması gerekenler şunlardır; paintball silahınız ve yedek boya kapsülleriniz, boya el bombası ve mayını, maskeniz, hız ölçerleriniz, hellhound aracı ve telsiz.

Oyun Tarzları

Her iki oyun da şehir merkezinden uzak, doğada belirli engebeler ve kamuflaj alanları kurularak oyun konseptlerine göre dizayn edilmektedir. Her iki oyun da farklı oyun stratejilerine ve kurallarına sahiptir.

Airsoft oyununu 2 oyuncu veya takım birbirlerine karşı oynayabilirken, paintball’da oyun 8-10 kişi ile kurulmaktadır.

Fiyatlar

Airsoft oyununda kullanılacak silah oyuncakların fiyatları söz konusu olduğunda uygun bir fiyata kurmalı silahlardan alabilirsiniz. Ancak daha gerçeğe yakın, daha fazla özelliğe ve etkili menzile sahip kaliteli bir silah tercih etmek isterseniz ödeyeceğiniz fiyatın yüksekliğini de gözden çıkarmanız gerekir. Ayrıca airsoft’ta kullanılan plastik boncuk mermilerin fiyatı, paintball’da kullanılan boya kapsüllerinden de ucuzdur.

Paintball silahları da airsoft silahları gibi ortalama fiyatlara sahiptir. Oyun kabiliyetiniz ve beklentileriniz doğrultusunda yüksek kalitede bir silah almak isterseniz biraz daha yüksek bir meblağ ödemeniz gerekir. Mühimmatları ise airsoft oyununda kullanılan mühimmatlardan daha yüksek fiyatlara sahiptir.

Dolayısıyla paintball oyunu, airsoft’tan biraz daha pahalı bir spor aktivitesidir. Güvenlik önlemi için takılan maske ve boya kapsüllerinin verdiği fiziksel acıyı önlemek için alınan koruyucu kıyafetlerde paintball aktivitesine ayıracağınız bütçenin daha fazla olması anlamına gelmektedir.

Yaş sınırı

En baştada belirttiğimiz gibi airsoft gerçeğe yakın silahlarla oynanan bir savaş simülüsyon oyunudur. Oyunda kullanılan silah ve ekipmanlar da yine gerçeği yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Bu silahların kullanımı ve taşınması da özellikle ülkemizde belirli bir yaş kriterini getirmiştir. Airsoft oynamak için 18 yaşında ve/veya 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Atıcılık ve Avcılık Fedarasyonu tarafından paintball için belirlenen yaş sınırı ise 14 yaş ve/veya 14 yaş üzeridir.

Her iki oyun hakkında kapsamlı bilgi almak için blog’ta yer alan diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir