Paintball Nedir, Nasıl Oynanır?

By | 2 Ekim 2017

Paintball

Paintball Nedir - Nasıl OynanırPaintball Turkey - TRPaintball.Net

“Paintball” Türkçesi itibari ile Boya topu savaşları anlamına gelen bir outdoor spordur. Takımlar halinde açık havada, ormanlık alanda oynanır. Oyundaki amaç boya kapsülleri ile rakibi vurmaktır.

Bu yazımızda paintball oyunu hakkında bilgi sahibi olacak ve bazı ipuçları elde edeceksiniz. Herkese keyifli okumalar!

Paintball Nedir – Nasıl Oynanır

Bir spor dalı olarak gösterilen Paintball, bireysel veya takım halinde bazı kurallar çerçevesinde doğada açık ortamda ya da göl kenarında oynanır. 2 grup, ekipmanları yardımı ile birbirine karşı mücadele eder. (1) İngilizce Paint + Ball kelimelerin birleşiminden oluşmaktadır ve kelime anlamı olarak Boya Topu şeklinde türkçeye çevrilebilir. Paintball ekipmanları arasında özel tasarlanmış kıyafetler, boyalı silahlar, kask, kamuflaj ve koruyucu maskeler sayılabilir. Bu malzemeler güvenlik amacı dışında en önemlisi konfor ve rahatlık sağlar. (2)

Paintball Zararları – Sakatlıkları

Oyundaki karbondioksit -CO2- tüplü tabancalardan suda çözünebilir boya kapsülleri (mermileri) fırlatılır ve temas halinde oyuncu elenir. Bu boya kapsülleri çevre dostu olmakla birlikte zehirsiz ve zararsızdır. Aynı zamanda vurulan kişinin ciddi anlamda canı acımaz, yanmaz. Güvenlik kurallarına dikkat edildiğinde (özellikle kaskı asla çıkarmama kuralı) sakatlanma olasılığı %1 ‘ in altındadır.

**

Paintball Sporunun Faydaları

Paintball ormanda, açık havada yani bol oksijenli bir ortamda oynanır. Paintball oynarken hem spor ve egzersiz yapmış olursunuz hem de yüksek rekabet içeren eğlenceli bir oyun keyfi yaşarsınız. Paintball sporu bedensel ve ruhsal gelişime katkı sağlayan bir oyundur.

Bkz. Psikiyatri hastalarına paintball tedavisi

Paintball-ın Dünyaya Katkıları Nelerdir?

Profesyonel bir outdoor sporu olan paintball oyununda, turnuvalar ve yarışmalar ile çeşitli organizasyonlar düzenlenir. Hatta bu teknolojiden kolluk kuvvetleri eğitim amaçlı faydalanır; genellikle toplumsal olaylarda şüpheli – suçlu kişiyi ölümcül olmayan bir müdahale ile kontrol altına alıp güvenliği sağlamada önemli rol oynamaktadır. Counter-Strike savaş similasyonunu andıran paintball, Türkiye’de oldukça rağbet görmektedir.

Paintball Tarihçesi ve Taktikleri

Eğlenceli aktivite arayanlar için paintball iyi bir tercih olacaktır. Hayatın stresinden uzaklaşmak isteyip arkadaşlarınız veya yakınlarınızla adrenalin, macera ve keyif dolu bir gün yaşayabilirsiniz. En popüler oyun tipleri bayrak yakalama ve elemedir. Kökeni 1980 yılına Amerikaya kadar uzanır. Başlarda ağaçları işaretlemek adına ‘nelson boya şirketi’ tarafından kullanılmıştır. Ayrıca paintball oyununda +14 yaş sınırı bulunmaktadır. Oyunda başarılı olmak için takımınıza uyum sağlamalı ve aceleci olunmamalıdır. Becerisini kazandıktan sonra parkur veya saha içerisinde takım kaptanının talimatlarına uymalı; taktiksel ve dikkatli hareket etmelisiniz. Takım kaptanı seçilirken liderlik vasfı, tecrübe ve oyun zekası dikkate alınmalı belirli strateji geliştirmesi istenmelidir. Savunma ve saldırı eşit seviyede tutulmaya çalışılmalıdır. Söyleyeceklerimiz bu kadar, yazımız burada sona eriyor, esen kalın.

Kaynaklar :
https://seyler.eksisozluk.com/paintballa-gideceklere-hayat-kurtarici-taktikler

2 thoughts on “Paintball Nedir, Nasıl Oynanır?

 1. Osman Yıldız

  İlk gittiğimde çok para gidiyor bahanesiyle bi daha gitmek istemediğim ama sonucunda eğlencesinden dolayı bi daha gittiğim spor.
  Oyunun senaryoları var ama ben sadece capture the flag oynadım. Oyunda en önemli unsur takım oyunu bu kesinlikle unutulmamalı. ayrıca defans ve haberleşme de çok önemli.

  Kötü taraflarına gelince 1 gün boyunca koşmaktan ayağınız ağrıyor ve ekstra toplar biraz masraflı oluyor.

  Sonuç olarak zevkli bi spor parasına bakmadan herkesin bir kere denemesi gereken spor.

  Reply
 2. Mehmet Çimen

  Uzun süredir denemek istiyorum ama bir türlü fırsat bulup yapamadım. Gidenler hep övgüyle bahsediyor. Belli taktiklerle takım oyunu olarak oynandığında baya bir zevkli olacağını düşünüyorum ama sanırım ufak da olsa sakatlık riskleri var.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir