Airsoft Oyun Kuralları

By | 20 Ağustos 2018

Her oyunun kuralları olduğu gibi airsoft oyununun da belirli temel kuralları mevcuttur. Savaş simülasyon oyunu olan airsoft’ta kullanılan ekipmanlar ve oyunun oynanış biçimi sebebiyle özellikle güvenlikle ilgili katı kuralları bulunmaktadır. Hem kendi güvenliğiniz hem de diğer takım oyuncuların güvenliği için önemli olan bu kurallar oyun esnasında giyilmesi gereken kıyafetlerden kamuflaj ekipmanlarına, taşınan ekipmanlardan maske ve gözlüklere pek çok alanı kapsamaktadır. Peki, başlıca uyulması gereken bu kurallar nelerdir?

Silah ve ekipmanların taşınması

Airsoft sizin için bir hobi ise ve bu etkinliği oynarken kendi silahınızı kullanmayı tercih ediyorsanız silahlarınızı taşırken de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Airsoft oyunununda kullanılan silahların gerçeğe yakın olduğundan bahsetmiştik. Sivil hayatı olumsuz etkilememek, kargaşaya ve olumsuz anlaşılmalara yol açmamak için silahlarınızı taşırken oyun alanı dışında görünür şekilde taşımamaya özen gösterin. Oyun dışında herhangi bir canlıya karşı doğrultmanın ve kullanmanın yasak olduğunu da hatırlatalım.

Koruma gözlüklerini ve kamuflaj kıyafetleri

Oyuna başlamadan önce kamuflaj kıyafetlerinizi, eldivenlerinizi, maske ve gözlüğünüzü taktığınızdan emin olun. Hem plastik mermi boncuklara veya gazlara karşı fiziksel darbe almanızı engelleyecek, hem de oyun alanında rakibinizden korunmanıza yardımcı olacaktır.

Senaryo seçimi ve takım lideri belirleme

Takımların oyuncu sayısına ve sahanın yapısına bağlı olarak belirli bir senaryo seçimi yapılması zorunludur. Belirlenen senaryo doğrultusunda oyuncular arasından deneyimli ve tecrübeli bir kişi takım lideri veya komutan olarak belirlenir. Oyun esnasında yaşanabilecek olumsuzluklar sebebiyle ayrıca bir de yedek takım lideri seçilir. Seçilen lider oyun süresince koordinasyonu sağlayacak ve hakemlik yaparak oyunu yönetecektir.

Oyun öncesi bilgilendirme

Oyuna başlamadan önce mutlaka oyun hakkında, görev dağılımları hakkında ekip oyuncularınızla konuşmanız oldukça önemlidir. Çünkü oyun esnasında oyunu durdurmak, saha içerisinde muhabbet etmek ve aktif olmayan bir oyuncunun oyun sahasında bulunması yasaktır. Eğer malzemelerinizi kontrol etmek, takım arkadaşlarınız veya lideriniz ile yeni bir strateji veya taktik oluşturmak için serbest veya güvenli bölge olarak adlandırılan Safe Zone alanına geçmelisiniz.

Atış mesafesi

Gerçeğe yakın silah ve mühimmat kullanımı sebebiyle oyun alanında kör atış olarak adlandırılan atışı yapmak yasaktır. Atış yapmadan önce oyuncunun hedefi belirlemesi ve karşısındaki rakibi tehlikeye atmayacak şekilde atışı yapması gerekmektedir. Airsoft oyunu için belirlenen alt sınır 5 metredir. 5 metrenin altında olan bir mesafeden atış yapmamaya dikkat edin. Belirlenen mesafesinin altında bir atış gerçekleştirdiğinizde atışınız geçersiz sayılabilir, hatta oyun dışı kalabilirsiniz.

Oyunun kurallarına ve temel işleyiş prensiplerine dair detayları sizlerle paylaştık. Bu hafta sonu için keyifli bir etkinlik arıyorsanız airsoft sizler için bir alternatif olabilir. Oyun hakkında daha detaylı bilgi almak, nasıl oynandığını keşfetmek için diğer yazılarımızı da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir