Airsoft Silahları- Ekipmanları Neledir?

By | 20 Ağustos 2018

1970’li yıllarda, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından, tüm dünyada silahlanma, silah silahlanması konusunda kriz başladı. Durum böyle olunca da savaştan galip çıkan devletler mağlup devletlere bu konuda ciddi baskılar yapmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri sivil silahlanmanın durdurulması, silah satışının yasaklanması hatta imal edilmesi dahil çok ciddi yaptırımlar ile Japonya’nın karşısına çıktı.

Japon hükümetinin gerçek silahlar üretememesi de bu airsoft silahlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Gerçek silahlar ile birebir görünüme sahip airsoft silahları oldukça başarılı tasarımları ile dikkat çeker. Hatta öyle ki bu airsoft silahlarının bazı ülkelerde çantasız açıkta taşınması bile yasaktır. Çünkü bunları gören insanlar gerçek olduğunu düşünüp paniğe kapılabilir. Airsoft silahları ile ekipmanlarının özel çantalarda taşınması gerekir.

Paintball’dan daha gerçekçi olan bu oyunda açık renkli naylon üniformalar yerine askeri üniformalar, hücum yelekleri, miğfer, eldiven, kamujlaj vb. mühimmatlar kullanılır. Bu ekipmanlar oyuncunun rahatlıkla hareket edebilmesi, kamufle olabilmesi ve kullandığı silah için gerekli mühimmatların taşınabilmesi açısından oldukça önemlidir. Güvenliğiniz ve oyun esnasında rahat hareket edebilmeniz için gerekli ekipmanlar şunlardır;

Gözlük

Airsoft oyununun güvenlik sebebiyle en önemli ekipmanlarının başında gözlük gelmektedir. Yanlış atışların, çarpma veya darbelerin sonucunda oluşabilecek körlük gibi göz problemlerinin önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Saha kuralları gereğince bütün ekipmanlarınız tam olsa da gözlüğü olmayan oyuncular asla sahaya alınmamaktadır.

Maske

Yüzünüzü korumak tıpkı gözleriniz gibi önemlidir! Dolayısıyla sağlığınız ve güvenliğiniz için önemli ekipmanlar listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Gazlı silahların kullanımında gazı doğrudan solumanızı önleyebileceği gibi, herhangi bir adrenalin anında ya da atışta yüzünüzün zarar görmesini ve boğazınıza bir şey kaçmasını önler. Kamufle olabilmeniz açısından da size kolaylık sağlayacaktır.

Kask

Dağlık veya ormanlık saha alanlarında oynanan bu hareketli oyunda bir çok engel, çukur ve mini tepeler yer almaktadır. Kask size olası yaralanma, düşme ve bir atışın doğrudan kafanıza isabet etmesi gibi durumlar karşısında koruma sağlayacaktır. Ayrıca oyunu kaydetmek için kameranızı da kask üzerinde taşıyabilirsiniz.

Telsiz

Oyun sahasında doğrudan oyuncular ile konuşmanız, temasta bulunmanız yasaktır. Bunun için ancak oyuna ara vererek, sahada belirlediğiniz güvenli bölgeye geçmeniz ya da oyun içerisinde iletişimde kalabilmeniz için bir telsize sahip olmanız gerekmektedir.

Kamuflaj Kıyafetler ve Postallar

Airsoft’un gerçeğe yakın silahlar ile oynanan savaş simülasyon oyunu olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırım. Kamufle olmanın, kamuflajın da yeri dolayısıyla başka. Askeri kamuflajlar giyinerek sahada yer almanız oyunda kalma sürenizi de etkileyecektir. Kamuflaj desen eldivenler, yelekler ve posttallar kolay kamufle olabilmeniz için tavsiye edilenler arasında.

Matara, kemer gibi aksesuarlar ile genişletebileceğiniz ekipman listesi kadar oyunda kullanılan silah tipi de vardır. Kısaca bu silahlar nelerdir birlikte bakalım.

AEG silahlar

Auto electric gun’ın kısaltması olan AEG’ler gerçekçi görünüme sahip, tam otomatik ve elektrikli çalışma prensibine sahiplerdir. Airsoft oyuncuları tarafından en çok kullanılan ve satın alınan silahlar arasında başta gelir.

CO2 ile çalışan silahlar

CO2 ile çalışan airsoft silahlarının bazı modellerin şarjörlerinin içerisinde kendi gaz tankı varken, bazı modeller 340 gramlık C02 tüpleri kullanır. Özellikle kış aylarının çetin hava koşullarında birçok soruna neden olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

Gaz geri tepmeli silahlar

Gaz geri tepmeli airsoft silahları Green Gas veya Top Gas ile çalışan, her atışta kurma kollarını hareket ettirerek av tüfeğini taklit eden airsoft silahlarıdır.

Kurmalı silahlar

Genellikle keskin nişancı tüfekleri olarak bilinen silah modelidir. Kurmalı silahlar, yaylı çalışma sistemine sahiptir ve oyuncular her atıştan sonra silahlarını tekrar kurmak zorundadır. Ekipman fiyatlarının da pahalı oluşu nedeniyle oyuncular tarafından silah pek ilgi çekmemiştir.

Airsoft silahları ve ekipmanları hakkındaki bu yazımızdan sonra, airsoft silahları ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için “Airsoft Gun ve Özellikleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir