Airsoft Nasıl Oynanır?

By | 20 Ağustos 2018

Airsoft, ikinci dünya savaşı sonrası savaştan yorgun düşmüş devletlerin silahlanma ve silahsızlanma çalışmaları sırasında ortaya çıkan silahlar ile oynanan bir oyundur demiştik. Kendi içerisinde bir felsefesi olan, taktikleri, çok katı kuralları olan airsoft nasıl oynanır? Kaç kişi gereklidir, kaç takım arasında oynanabilir bakalım.

Airsoft oyunu hazırlık

Bu oyunda güvenlik esastır. Çok büyük bir risk ya da oluşması muhtemel tehlike olmamasına rağmen güvenlik kuralları aşırı önemlidir. Ayrıca airsoft oyununda kurallara uyulması, kesinlikle hiç bir şekilde çiğnenmemesi çok önemlidir. Çünkü bu oyun askeri bir oyun, yani disiplin oyunudur. Hatta bir çoğu airsoft tam allamıyla askeri bir operasyon, daha doğrusu savaş simülasyonu olarak değerlendirir.

Oyuna başlamadan önce kaç takım varsa hepsine güvenlik brifingleri verilir. Yasak bölgeler, hangi silahlar ve mühimmatlar kullanılacak gösterilir. Malzeme, ekipman kontrolleri yapılır. Eğer oyunu ilk kez oyanacak kişiler varsa bu kişilerle bir kenarda önce talim yapılır. Onların ekipmanları kullanabildiklerinden emin olunduktan sonra oyun alanına gelmelerine izin verilir. Herkeste, tüm takım üyelerinde eşit malzeme ve ekipman olmasına dikkat edilir. Oyun başladıktan sonra durmamak için önceden her şeyin kontrol edilmiş ve hazır hale getirilmiş olması lazımdır.

Airsoft oyunu sırasında

Bir çok yerde muazzam büyük turnuvalar yapılmaktadır. Bu turnuvalarda senaryolar, kullanılacak ekipmanlar her şey önceden belirlenir. Ancak küçük daha doğrusu bireysel airsoft oyunlarında, oyun senaryosu sahada bulunan kişi sayısına göre belirlenir. Belirlenen senaryoya göre tüm ekipler kendi içerisinde taktiklerini oluşturur. Oyun içerisinde vurulan oyuncunun vuruldum diye bağırması veya ellerini silahı ile havaya kaldırması gerekir. Bazı oyunlarda vurulan oyuncu ölü taklidi de yapabilir. Vurulan oyuncunun direk oyundan çıkması gerekir. Vurulanları, oyundan çıkanları veya çıkmayanları kontrol eden hakemler vardır. Sahada tek bir kişi kalana  kadar oyun devam eder, sahada oyuncusu kalan ekip kazanır.

Airsoft oyunu kaç kişi ile oynanır?

Airsoft oyunu takım sayısı ve kişi sayısı tamamen size bağlıdır. En az dört kişi olup en fazla dilediğiniz kadardır. Ancak oyuncu sayısı arttıkça oyunun kontrolü zorlaşır. Oyuna başlamadan önce oyuncu sayısı, oyun alanı ve tüm detayların kontrol altında olduğundan emin olmak gerekir.  Oyunun gerçek anlamda keyifli olması, heyecan verici bir hale gelmesi için ise kalabalık gruplar halinde oynanması gerekir. Oyun grupları veya dernekleri tarafından düzenlenen airsoft oyun turnuvularındaki oyunlarda her takımda en az yirmi beş kişi yer alır. Toplamda bu sayının yüz üzerine çıktığı olur. Oyuna katılan ekipler ne kadar kalabalıksa oyun o kadar keyifli ve eğlenceli bir hale gelir. Kalabalık oyunlarda daha karmaşık senaryolar kullanılır. Ayrıca bu senaryolar da daha karmaşık taktikleri beraberinde getirir.

Airsoft nerede oynanır?

Airsoft oyunu sahada oynanır. İstanbulda ve diğer bir çok büyük şehirde airsoft sahaları bulunmaktadır. Bu oyun sahaları, oyuncuların  güvenliği için titizlikle hazırlanmış sahalardır. Ayrıca oyun sırasında kullanılması için bir çok barikat vardır. Bu barikatların engellerin bir kısmı doğal engellerdir. Mesela ağaçlar, minik tepeler, ufak çukurlar airsoft oyunu sırasında siper olarak kullanılabilir. Airsoft oyun sahalarında demir plakalar ile yapılan üzerine kum torbaları yerleştirilen çeşitli siperler de bulunur. Bu sahalarda oyunu daha heyecanlı hale getirmek için aklınıza gelebilecek neredeyse tüm detaylar düşünülmüştür.

Airsoft sahası bulamıyorsanız ya da bulunduğunuz şehirde saha yoksa, boş terk edilmiş arazi veya inşaatları da airsoft sahası olarak kullanabilirsiniz. Oyun kuralları da bu durumda mekana göre düzenlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir