Airsoft Nedir?

By | 19 Ağustos 2018

Airsoft, ikinci dünya savaşı sonrasında dünya genelinde ortaya çıkan silahlanma kısıtlaması ile ortaya çıktı. Orijinal silahlara çok benzeyen airsoft silahları ile oynanan savaş ve strateji oyununa airsoft deniliyor.  Daha detaylı bir şekilde airsoft nedir, özellikleri nelerdir kısmına geçmeden önce bu oyunun nasıl ortaya çıktığını, bu oyunun ve silahların ortaya çıkmasına neyin sebep olduğuna bakmak lazım. Çünkü hem oyunu hem de oyunun malzemelerini ve özelliklerini anlamanın en iyi yolu oyunun tarihini bilmekten geçer.

1970 li yılların sonlarında ikinci dünya savaşının sona ermesinin ardından dünya genelinde silah edinme, satın alma ve sivillerin silah kullanımı konusunda ciddi kanunlar oluşuturuldu. Bu kanunlarda sivillerin silah edinmesi, taşıması ve silah kullanmasına çok ciddi cezalar getirildi.Özellikle de savaştan galip çıkan devletlerin yenik devlet kanunlarına ettiği müdahale sonucunda bir çok ülkede silah üretimleri durma seviyesine geldi. Savaşın galiplerinden olan Amerika Birleşik Devletleri, savaşta yenilen Japonya hükümetine bu konuda çok ciddi baskılar yapmaya başladı. Bunun sonucu olarak da sivillerin ateşli silah taşıması kanun yolu ile yasaklandı. Kendini savunma amaçlı bile olsa hiç bir sivil silah taşıyamaz duruma geldi.

Uzak doğulu silah üreticileri de bu durum üzerine gerçeğinin bire bir aynısı olan ancak ateşli sistemi olmayan oyuncak silahlar ürettiler. Bu oyuncak airsoft silahları farklı tarzlarda çalışma sistemi olan boncuk tabancalarının gelişmiş haliydi.

Airsoft silahları, teknik açıdan çok gelişmiş olmamasına rağmen çok yüksek fiyatlar ile piyasaya sürüldü. Tanesi  1000 dolar civarında satışı yapılan bu airsoft silahları doğal olarak çok fazla alıcı bulamadı. Teknik açıdan geliştirilemediği için de buradaki önemini kaybetti. Ancak bazı şirketler tarafından keşfedilen silah bu şirketler tarafından daha profesyonel hale getirildi.

Airsoft oyunu ya da diğer bir adı ile airsoft gun oyununun yukarıda anlattığımız şekilde silahları ortaya çıkmıştır. Sonrasında yavaş yavaş paintball gibi bir oyuna dönen airsoft, günümüzde aşırı ilgi gören bir outdoor sporudur.

Airsoft oyununun  paintballdan farkı ise çok daha gerçekçi olmasıdır. Paintball oynarken giyilen naylon kıyafetler yerine airsoft oyununda esnek gerçek askeri kamuflaj tarzı kıyafetler giyilir. Mühimmat yelekleri dahil tam bir askeri operasyon yapıyormuşçasına ekipmanlar tamamlanır. Kask yerine miğfer kullanılır.

Oyun sırasında orıjinal kamuflaj giyilmesinin asıl ise sebebi oyunda saklanmayı kolaylaştırmaktır. Rahat hareket edebilmek ve kolayca saklanabilmek için bu orijinal renk ve desenlerde kamuflaj tercih edilir. Mühimmat yeleklerinde de oyun sırasında lazım olabilecek yedek malzemeler taşınır. Kask yani miğfer, oyunda kullanılan boncuk mermiler tehlikeli olduğu için kullanılmaz. Genel olarak oyun sırasında herhangi bir düşme yaralanma durumu olmasın diye önlem olarak kullanılır.

Kendi içerisinde çok ciddi bir askeri disiplin gerektiren oyun, 16 yaşından büyük kişiler tarafından oynanabilir. Taktikleri, senaryosu ve tüm detayları önceden belirlenir. Dünyada ve türkiye her geçen gün daha fazla ilgi gören Airsoft un tutkunları vardır. Airsoft severler çeşitli dernekler ve oluşumlar kurmuşlar, belirli yerlerde turnuvalar düzenlemektedirler.

Airsoft oyuncakları içerisinde 6 mm lik boncuklar kullanılır. Bu boncuklar tamamen organiktir ve doğada çözünebilir. Paintball oyununda da airsoft oyununda da kullanılan tüm malzemeler organiktir, doğada çözünebilir malzemelerle yapılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir