Airsoft Gun ve Özellikleri

By | 20 Ağustos 2018

Keyifli ve aksiyon dolu savaş simülasyon oyunu olan airsoft oyununda gerçeğine oldukça benzeyen tabanca, tüfek vb. kullanılan silahların genel adına airsoft silah oyuncağına “airsoft gun” yani airsoft silahı denir.

Gerçeğe yakın üretilen bu silahlar mühimmat olarak doğada çözünebilen 6 mm’lik plastik boncuk mermiler ya da CO2 gibi gazlar kullanmaktadır. Her ne kadar gerçeğe yakın bir imaj çizseler de kesinlikle barut vb. gerçek mühimmat kullanılmamaktadır.

Bu oyunu hobi olarak devam ettirmek istiyorsanız ya da amacınız yeterince oyuna hakim olmak ise airsoft silahları ve özelliklerinden bahseceğimiz bu yazımız tam da size göre. Airsoft silahı tercih ederken bütçenizi belirlemeniz, takımda hangi rolde oynamak istediğinizden emin olmanız ve hangi silahı daha kolay taşıyıp, kullanabileceğiniz gibi oyuncuya göre değişebilen önemli kriterlere karar vermeniz gerekmektedir.

Bütçe belirleme

Eğer tutkulu bir airsoft oyuncusu iseniz veya bu oyunu hobi olarak sürdürmeye yeni karar verdiyseniz; her defasında silah ve ekipman kiramalak sizin için maliyetli bir yol olabilir. Dolayısıyla kendinize ait bir airsoft silahı edinmek hem sizin, hem de bütçeniz için harika olacaktır. Satın alma işleminden ve silah çeşitlerine bakmadan önce bu oyunu ne kadar sürdüreceğinizi göz önünde bulundurarak kafanızda bir bütçe oluşturmalısınız.

Beklentileri belirleme

Kafanızda bir bütçe oluşturdunuz, oyuna dair araştırmalarınız da tamam. Peki hangi rolde oynamak istediğinize karar verdiniz mi? Eğer hala karar vermediyseniz, bir airsoft silahı edinmeden önce yapmanız gereken en önemli şeylerden birini atladınız demektir. Yakın mesafeden mi yoksa uzak mesafeden mi atış yapmaya yeteneklisiniz? Ya da sahada tam bir destek oyuncususu musunuz? Karakter özellikleriniz ile orantılı ölçüde keyif alacağınız rolünüzü seçtikten sonra kullanacağınız silah için beklentileriniz de bir nevi hazır demektir.

Airsoft silahları

Oynamak istediğiniz role de karar verdiğinize göre şimdi silah modellerine inceleme zamanı!

AEG Airsoft Silahı

AEG, auto electric gun’ın kısaltmasıdır. Gerçekçi dış görünüme sahip, tam otomatik ve elektrikli çalışma prensibine sahip AEG’ler, 1980’lerin sonlarına doğru teknolojinin gelişmesi ile birlikte piyasa sürülmüştür.

Airsoft oyuncuları tarafından en çok kullanılan ve satın alınan silahlar arasında başta gelmektedir. Pillerin voltajına veya sarj durumuna göre dakikada atış hızı değişebilen AEG’ler dipciklerinde bulunan şarj edilebilir pillerle çalışmaktadır.

Atış hızları “fps (feet per second)” birimiyle ölçülen AEG’lerin düşük, orta ve yüksek kaliteli oluşları atış hızlarını da doğru orantıda etkilemektedir. Düşük kalitedeki AEG’ler 100-200 fps, orta kalitedeki AEG’ler 200-280 fps, yüksek kalitedeki AEG’ler ise 280-450 fps aralıklarında değişebilir. Gerçek bir silah olmasa dahi bazı Batı ülkelerinde satılan 500 fps’nin üzerindeki AEG’leri kullanabilmek için ateşli silah ruhsatına sahip olmak gerektirmektedir.

CO2 ile Çalışan Airsoft Silahı

CO2 ile çalışan airsoft silahlarının bazı modellerin şarjörlerinin içerisinde kendi gaz tankı varken, bazı modeller 340 gramlık C02 tüpleri kullanır.

CO2 ile çalışan airsoft silahlarının çoğunluğu tabanca olarak üretilmesine rağmen; 2006 yılında Tania Koba, CO2 ile çalışan otomatik tüfek serisini satışa sunmuştur. Şuanki modeller airsoft oyununda, geri tepmesi özelliği ile tercih edilen gerçeğe en yakın modellerdir. Sağlıklı çalışma koşullarının oda sıcaklığı olmasından dolayı özellikle kış aylarının çetin hava koşullarında birçok soruna neden olmaktadır.

Gaz Geri Tepmeli Airsoft Silahı

Gaz geri tepmeli airsoft silahları Green Gas veya Top Gas ile çalışan, her atışta kurma kollarını hareket ettirerek av tüfeğini taklit eden airsoft silahlarıdır.

Hava sıcaklığı ile orantılı atış kuvvetlerinin değişmesi ve düşük şarjör kapasiteleri sebebiyle pek rağbet görmese de; sesleri ve vakit kaybetmeden atış yapmaları oyun esnasında avantaj sağlamaktadır.

Kurmalı Airsoft Silahı

Genellikle keskin nişancı tüfekleri olarak bilinen silah modelidir. Kurmalı silahlar, yaylı çalışma sistemine sahiptir ve oyuncular her atıştan sonra silahlarını tekrar kurmak zorundadır.

Elektirik veya gazlı çalışma prensibinden uzak bu yaylı modeller genellikle plastikten üretilir. Atış hızlarının kuvveti 100-150 fps arasında değişmektedir.  Etkili menzili yüksek olmasından dolayı fiyatları da ortalamanın üzerindedir. Ekipmanlarının fiyatlarının da pahalı oluşu kullanıcılar tarafından silahın ilgi görmemesine neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir