Airsoft Oyununun Püf Noktaları

By | 20 Ağustos 2018

Gerçeğe yakın silah oyuncakları ve senaryolar ile oynanan airsoft; son dönemlerde ülkemizde de bilinirliliğini arttırarak, popüler açık hava aktiviteleri arasındaki yerini aldı. Daha önce airsoft oynamadıysanız ve deneyimlemeye karar verdiyseniz sizi diğer oyuncular arasında başarılı gösterecek airsoft oyununun püf noktalarına yer verdiğimiz bu kapsamlı yazıyı okumaya davet ediyoruz.

Tıpkı diğer oyunlarda da olduğu gibi airsoft oyununu da oynamanın bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktaları airsoftu nasıl bir oyun sahasında oynadığınız, takımda bulunan oyuncu sayısına ve senaryosuna göre değişiklik gösterebilen güvenlik ve genel oyun mantığına yönelik ipuçlarıdır.

Tıpkı senaryo ve stratejiniz doğrultusunda takım üyesi olarak üzerinize düşen görevler olduğu gibi, her takım oyuncusunun hem kendisi hem de diğer oyuncuların güvenliği için dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusudur.

Kıyafet ve ekipmanlar

Oyun esnasında giyilen kıyafetler ve kullanılan ekipmanlar gerçeğe oldukça yakındır. Sivil halkı korkutmamak için kıyafetlerin sahada giyilmesi ve ekipmanların halkın göremeyeceği şekilde takılması gerekir.

Kask ve gözlük

Gözlüksüz ve kasksız oyun sahasına giriş yapılması yasaktır. Olası darbelere, düşmelere ve hatalı atışlara karşı göz, yüz ve kafanızı korumalısınız.

Oyun öncesi bilgilendirme

Oyun başlamadan önce hakemin aktardığı kuralları iyice dinlemeli, senaryonun mantığını kavramalı ve takım arkadaşlarınızla stratejinize dair tüm detayları konuşmalısınız. Saha içerisinde acil bir durum söz konusu olmadığı müddetçe biriyle iletişime geçmek ve sahayı terk etmek yasaktır.

Silah güvenliği

Oyun sahasına çıkmadan, hakemin düdüğünü duymadan önce olası kazaların önüne geçebilmek için saha dışında airsoft silahınızın emniyetinin kapalı olduğundan emin olun. Yalnız sahaya çıkmadan emniyeti açmayı unutmayın. Yoksa oyun esnasında adrenalin birlikte açmanız zorlaşabilir ve rakibinizin size hemen oyun dışı etmesine neden olabilir.

Atış mesafesi

Atış mesafesine dikkat edin; özellikle kör atış olarak adlandırılan 5 metre altındaki atışlar yapmak oyun kuralları gereğince yasaktır. 5 metre mesafeden yukarı atışlar yaptığınıza ve atış yaparken hedef aldığınıza emin olun.

Takım ve görev organizasyonu

Oyunu yönetecek, daha önce senaryoyu veya oyunu deneyimlemiş bir oyuncuyu lider olarak belirlemek, görev dağılımı ve koordinasyon açısından çok önemlidir. Stratejiniz, senaryonuz doğrultusunda oluşturacağınız takım ruhu kazanmanızın kilit anahtarı olacak.

Vurulma anı

Vurulan oyuncu yüksek sesle “vuruldum” dedikten sonra, genellikle kırmızı veya turuncu olarak verilen şapkayı takarak güvenli bölge olarak adlandırılan safe zone’a gitmelidir. Vurulan oyuncu takım arkadaşlarının, kendisinin oyun dışı kaldığını duyduğundan emin olmak için telsiz üzerinden “vuruldum” anonsu da yapabilir. Oyun dışında kalan herhangi oyuncu, takım arkadaşları ile oyuna dair iletişim kuramaz, oyunu etkileyecek hareketlerde bulunamaz.

Artık airsoft oyununun püf noktalarını çözdüğünüze göre, airsoft silahları ve ekipmanları hakkında bilgi alma zamanı. Airsoft ekipmanları ve silahları nelerdir, özellikleri nelerdir konularını detaylı incelediğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir