Airsoft Saha Kurulumu

By | 20 Ağustos 2018

Paintball gibi henüz çok popüler olmayan airsoft oyunu, gün geçtikçe bilinirlik kazanmaya başladı. Özellikle son dönemlerde artan rekabet ile birlikte oyun sahalarının sayısı da çoğalmaya başladığını söyleyebiliriz. Her ne kadar henüz paintball sahası kadar airsoft oyun sahasına rastlanmasa da; mega kentler dediğimiz, büyük şehirlerde açılan ve doyasıya eğlenebileceğiniz oyun sahaları açılmaya ve airsoft için hizmet vermeye başlamıştır. Daha önce bu oyunun nasıl ve nerede oynanacağına dair detaylı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise; yaşadığı şehirde oyun sahası bulunmayan, airsoft’u hobi haline getirenler ya da kendi sahasını açmak isteyenler için bir airsoft saha kurulumu için neler gerekli ve nasıl kurulmalı sorularını yanıtlamaya çalışacağız. Detaylara geçmeden önce, futbol ya da paintball gibi çok yaygın olmayan airsoft oyun sahalarını kurmanın oldukça meşakatli ve zahmetli bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Peki, saha kurulumu için nasıl bir yol izlenmeli? İlk olarak hangi adımdan başlanmalı?

Bütçe belirleme

İster ekonomik anlamda airsoft sahası kurmaya karar verin, ister arkadaşlarınızla eğlence amaçlı saha kurmak isteyin; nedeniniz her ne olursa olsun oyun atmosferini yaşayabilmek için bazı düzenekler kurmanız ve oyunda kullanabileceğiniz ekipmanlara sahip olmanız gerekecek.

Eğer hafta sonu aktivitesi olarak arkadaşlarınızla eğlenebileceğiniz bir airsoft sahası oluşturmak istiyorsanız; şehirden ve sivil halktan uzaklaşarak, boş ve terk edilmiş binaları, toprak veya yeşillik boş arazileri tercih edebilirsiniz. Burada oluşturacağınız doğal engebeler ve katacağınız yeni oyun kuralları ile eğlencenin tadını çıkabilirsiniz. Ağaçlar, taşlar, tahtalar gibi objeler ile kendinize siper yapabilir, kazdığınız çukurlarda kamufle olabilirsiniz.

Airsoft oyununa tutkuyla bağlısınız ve bir saha açmak hobinizi mesleğe dönüştürmek istiyorsanız saha kurulumu sizin için maliyetli olabilir. Bütçenizi belirlerken bu sporun açık hava etkinliği olduğunu dolayısıyla kış aylarında iş temponuzun düşebileceğini unutmamalısınız. Alanı kiralayacaksanız kira ücretinin de sizi tatmin ediyor olmasına dikkat etmelisiniz. Giderlerinize ekipman alımı, güvenlik ve sağlık gibi detayları da eklemeyi unutmayın.

Analizlerinizi yaptınız, airsoft için harcayabileceğiniz bütçeyi belirlediniz. Şimdi sahayı kurmak için uygun araziyi bulma zamanı!

Uygun araziyi bulma

Airsoft, gerçeğe yakın silahlar ve senaryolar ile şehirden uzakta, dağlık veya ormanlık alanlar, boş terk edilmiş binalarda oynanan bir oyun. Oyunu ve oyuncunun ruhunu ise oyun sahalarında yer alan doğal engebeler ve kullanılan ekipmanlar besliyor. Bu yüzden sahanın oyun için elverişli olması oldukça önemli.

Arkadaşlarınız ile birlikte eğlenceli bir gün geçirmek için dilerseniz kendi sahanızı çok düşük bütçelerle oluşturabilir, dilerseniz de bu hizmeti veren bir firmayla uygun fiyat seçenekleri ile anlaşabilirsiniz. Firmaların sunduğu paketler saha girişi, ekipman ve kıyafet desteğini de oyun süresince size sunuyor.

Eğer iş amaçlı saha arıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kriterler söz konusudur. Öncelikle arazi, sivil halktan uzak bir konumda olmalıdır. Arazi mimimum 1000-2000 metre kare alana sahip olmalı ve ıslah edilme iznine sahip olmalıdır.

Sahanızı buldunuz, gerekli düzenlemeleri tamamladınız şimdi oyun alanını hareketlendirme ve airsoft için olmazsa olmaz güvenlik talimatlarını yerine getirme zamanı. Işıklandırma, elektrik ve su bağlantılarını kontrol etmeyi, alanda mevcut olan sivri alanları ve direkleri oyunculara zarar gelmeyecek şekilde kapatmayı, saha içi oyun alanlarını ve güvenli bölge alanlarının çizimlerini tamamladığınızdan emin olun. Güvenlik önlemleri için güvenlik kurallarına değindiğimiz yazımızı da okuyarak, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ekipman

Oyuncunun ve oyunun ruhunu besleyen en önemli şeylerden birinin ekipman olduğundan bahsetmiştik. Oyuncuların oyunda kamufle olabileceği gerçek bir askeri andıracağı yelek, postal, eldiven, kask, gözlük gibi ekipmanlar ve silah oyuncakları oldukça önemli. Hangi rolde oynayacağınıza göre çeşitlenen silahlardan birini tercih ederek oyuna dahil olabilirsiniz. Gözlük, maske ve kask oyun alanında oyuncunun güvenliği için olmazsa olmazlar arasındadır ve bu ekipmanlardan birine sahip değilseniz, oyun alanına giremezsiniz.

Bir airsoft işletmesine sahipseniz tüm mühimmat ve ekipmanları depolayabileceğiniz bir depoya, oyuncuların kıyafetlerini değiştirmesi için kabinlere de ihtiyacınız olacaktır. Kalabalık gruplar için ekipmanların sayısının da mümkün olduğunca fazla olması gerektiğini de söylemeliyiz.

Ruhsat ve mali işler

Gelelim sadece airsoft hizmeti verecek bir işletme açmanın son maddesine! Bütçe planlaması, saha kurulumu ve ekipman işleri bitti, peki ruhsat nasıl alacağız?

Avcılık ve Atıcılık Federasyonu tarafından bulunduğunuz yerin belediyesine başvururak Ruhsat Müdürlük’lerinden uygun koşulları karşılamanız doğrultusunda sorunsuzca ruhsatınızı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir