Airsoft Mosfet Nedir, Nasıl Kullanılır?

By | 20 Ağustos 2018

Gün geçtikçe açık hava etkinlikleri arasında popülerleşen airsoft, birçok insan için hala merak konusu. Airsoft nedir, nasıl oynanır gibi oyuna dair genel detayları daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Son zamanlarda airsoft hakkında genel sorulardan sonra sıkça karşımıza çıkan yeni bir kavram olan “mosfet” ile karşınızdayız. Peki, airsoft tutkunları için çok şey ifade eden, yeni başlayanlar için ise merak konusu olan mosfet nedir?

Mosfet nedir?

Mosfet, Türkçe’ye “Metal Oksit Yarıiletkenli Alan Etkili Transistör” olarak çevrilen “Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor” un kısaltması bilinmektedir. Elektronik devrelerde daha çok güç çeken/ileten kısımlarında kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda yer alan televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi elektroniklerin teknolojisinde de kullanılmaktadır. Peki mosfetler airsoft oyunununda ne için kullanılır, oyunculara nasıl bir avantajı olur?

Airsoft oyuncularının yaygın olarak tercih ettiği AEG (Auto Electric Gun) silah oyuncaklarının dişlilerinin sıkışması, tetiklerinin yanması, pillerinin ölmesi gibi problemere engel olmak amacıyla kullanılır. Kullandığı devrelerin yapısı gereği “Tetik Koruma Devresi” ve “Active-Breaking” olmak üzere mosfetler ikiye ayrılır. Bu iki yaygın varyasyon haricinde de farklı devreler farklı AEG modellerinde bulunabilir. Peki mosfetler nasıl kullanılır?

Mosfet nasıl kullanılır?

Standart AEG silahlarında mosfetler, siz tetiğe bastığınız anda pil ile motor arasındaki elektrik bağlantıyı tamamlar ve gücü motora ileterek silahın çalışmasını ve ateş atmesini sağlar. Özellikle yüksek voltajlı piller, devre tamamlandığı anda yüksek miktarda akımı motora iletir ve pil, tetik, motor ve dişlilerde pek çok soruna neden olabilir. Bu sorunları engellemek için de az evvel bahsettiğimiz devrelerden silahınıza uygun olanına karar vererek mosfet devresini oluşturabilirsiniz.

Tetik Koruma Devresi

Tetiğe her bastığınızda oluşan elektrik atlaması ile oluşabilecek; tetiğin oksitlenmesi ve yanması gibi sorunların önüne geçmek için silahınızda yüksek akım piller kullanmıyorsanız bu devreyi kullanabilirsiniz. Ortalama fiyatları uygun olduğundan yaygın olarak tercih edilen bir devredir.

Active-Breaking

Active-Breaking, tetik koruma devresine göre daha kapsamlı bir koruma sunar. Yüksek akım üretebilen piller ile kullanılabilen bu devre içerisinde iki farklı mosfet parçası yer alır ve bu parçalar, aşırı akımın ani bir şekilde pilden motora gitmesini engelleyerek, motordon gelebilecek akımlara karşı da pili korur. Dolayısıyla bu devre sayesinde AEG silahlarınızın elektronik ve mekanik parçaları ile pilleri koruyarak, ömürlerini uzatabilirsiniz.

Size en uygun devreyi bulmak için satın alacağınız yer ile direkt görüşerek, bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir