Airsoft Gun Oyunu Öncesi ve Sonrası

By | 20 Ağustos 2018

Gerçeğe yakın tabanca, tüfek gibi silah oyuncakları ile gerçeğe yakın senaryolar ile aksiyon dolu oyun sahalarında oynanan bir oyun olduğundan daha önce bahsetmiştik. Dolayısıyla bu oyunda güvenlik esastır. Olası yaralanmalar, kazalar ve tehlikelere karşı güvenlik kuralları çok önemlidir ve oyunculara oyun öncesi, esnası ve sonrası olmak üzere bu kurallar detaylı bir şekilde yetkili hakem tarafından aktarılmaktadır.

Askeri bir oyun olan airsoft’ta disiplin de esastır. Kendinizin ve diğer oyuncuların sağlığı ve güvenliği için teşkil eden bu kurallara uymaya dikkat etmelisiniz.

Oyun öncesi

Oyun başlamadan önce airsoft oyunu için özel kamuflaj desen kıyafetler giyilir ve silah seçimleri yapılır. Oyuna hazır konuma geldikten sonra takımlar oluşturulur ve senaryo seçimi yapılır. Oyunu yönetecek hakem tarafından hem senaryonun detayları hem de güvenlik bilgilendirilmeleri oyunculara yapılır. Oyun esnasında kullanılacak silah ve mühimmatların bilgisi, yasak bölgeler ile güvenli bölgelerin gösterilmesi, silah ve ekipman tanıtımı gibi oyuna dair dikkat edilmesi gerekenler tüm detayları ile oyun öncesinde oyunculara aktarılmak zorundadır.

Eğer oyuna ilk defa katılacaksanız oyuna başlamadan önce ekipmanlar hakkında detaylı bilgiler size özel aktarılarak, silahı kullanıp kullanamayacağınızdan emin olunur. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan ve bilgilendirmeler yapıldıktan sonra oyuna başlayabilirsiniz.

Oyun esnasında

Arkadaş gruplarınız ile düzenlediğiniz bu aktivitede senaryolar, genellikle oyunu oynayacak oyuncuların sayısına göre şekillenir. Eğer özel bir kurumun veya derneğin turnuvasında yer alıyorsanız sahanın büyüklüğüne ve oyuncu sayısının artışına göre senaryonuzda karmaşıklaşacak ve daha komplike hale gelecektir. Her senaryoda değişen silah ve mühimmatta farklı olacağından, her senaryo özelinde dikkat edilmesi gereken bazı kurallarda değişecektir. Her senaryo gereğince değişmeyen tek bir şey vardır; o da vurulduğunuz zaman “vuruldum” diye bağırarak takımınızı ve diğer oyuncuları haberdar ederek, oyun sahasından uzaklaşıp güvenli bölgeye hareket etmektir.

Oyun sonrasında

Üzerinizdeki askeri kıyafetleri ve ekipmanları teslim ettiğinizden veya çıkardığınızdan emin olun. Zira, sivil halk arasına o şekilde karışmanız paniğe ve karışıklığa sebep olabilir. Herhangi bir yaralanma veya darbeye maruz kaldıysanız en yakın sağlık kurumuna giderek muayene olmanızı öneririz.

Bulunduğunuz şehirde airsoft oyununu oynayacağınız bir saha yoksa; sivil halktan uzakta, boş terkedilmiş arazi, inşaat veya binaları da airsoft oyun sahası olarak kullanabilirsiniz. Kendi engebelerinizi ve düzeneklerinizi oluşturacağınız bu sahada, kendi ekipmanlarınız ile birlikte oyun kurallarını da yeniden şekillendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir