Airsoft Sniper Tüfeği ve Özellikleri

By | 20 Ağustos 2018

Aksiyon ve macera dolu bir askeri simülasyon oyunu olan airsoft’un popülerliği günden güne artmaya devam ediyor. Paintball’un aksine hem daha gerçekçi, hem de daha aktif olan bu oyun, gerçek askeri silahların birebir kopyaları olan silah oyuncaklar ile oynanır. Senaryo ve oyun gereği pek çok farklı rolde oynayabileceğiniz airsoft’ta, diğer savaş oyunlarında da olduğu gibi en popüler rollerden bir tanesi sniper’dır.

Sniper’lar, uzak mesafelerden atış yapan keskin nişancılardır. Keskin nişancılar, kendilerine atış için belirledikleri bir alanda hazır konumda bekleyerek hedefine doğru atış yaparlar. Bu atışlar genellikle uzak mesafelerden yapılır ve sniper’lar, hedeflerini vurmak için özel ekipmanlar kullanılır. Bu ekipmanlardan en önemlisi ise sniper yani keskin nişancı tüfeğidir.

Airsoft sniper tüfekleri, etkili menzili maksimum seviyeye çıkarmak için yüksek fps’de ateş eder. Sniper tüfeklerinin ortalama hızı 300 ile 500 fps arasında değişmektedir. Ancak bazı gazlı çalışan versiyonlar daha güçlü bir hıza sahip olabilir. Oyunda kullanılan diğer silahlara oranla sniper tüfekleri, daha isabetli atış yapar ve hassasiyet sağlayan uzun namlulara sahiptir. Keskin nişancı tüfeği alacaksanız; tüfeği daha çok açık mı yoksa kapalı alanda mı kullanacağınıza, deneyiminizin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Örneğin; daha çok açık alanlarda kullanacaksınız tüfeğin soğuk ve yağışlı hava koşulları ile uyumlu olmasına, metal gibi daha dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Airsoft sniper tüfekleri kurmalı, gazlı ve pilli olmak üzere üç farklı modele sahiptir. Kurmalı sniper tüfekleri, her atış sonrası tüfeğin tekrar kurulmasını gerektiren bir sistemle çalışır. Atış öncesi mutlaka kolu çekerek tüfeği hazırlamanız gerekir. Diğer modellerden biraz daha pahalıdır.

Gazla çalışan sniper tüfekleri ise CO2, Green Gas gibi gazlar ile çalışır. Kurmalı silahlara nazaran daha yüksek hızda atış yaparlar ve daha güçlü bir vuruşa sahiptirler. Eğer geleneksel ve gerçeğe daha yakın bir tüfek arıyorsanız gazlı modeller sizi tatmin edecek özelliklere sahiptir.

Yeniden şarj edilebilir piller yani bataryalarla çalışan sniper tüfekleri, bataryaların kalitesine göre yüksek, orta ve düşük olarak sınıflandırılmaktadır. Fiyatları ve kullanım kolaylığı açısından özellikle yeni başlayanlar arasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Airsoft oyununda kullanılan birçok silah tipi mevcuttur. Sniper tüfekleri haricinde modeller ve özellikleri hakkında bilgi almak için “Airsoft Gun ve Özellikleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir